Exit Brinkman. What’s next, PVV?
Primeur voor de PVV: na talloze lokale politici heeft nu ook Kamerlid Hero Brinkman zich afgesplitst van de Partij voor de Vrijheid. Reden: een gebrek aan vrijheid binnen zijn partij. Het lijstje van afvalligen wordt nu pijnlijk lang. Daniël van der Stoep (Europarlement), Arnoud van Doorn en Marjolein van de Waal (PVV Den Haag), Marissa Visser (PVV Almere), Cor Bosman en Harm Uringa (PVV Limburg), Jelle Hiemstra (PVV Friesland), Martijn Kap (PVV Noord-Brabant) en Olof Wullink (PVV Gelderland). En dan vergeten we bijna Kamerlid James Sharpe, maar die bleef na alweer zo’n relletje als enige wél loyaal aan Geert Wilders en gaf zijn zetel op. Met Brinkman meegeteld is er inmiddels sprake van tien afvallige politici binnen de PVV, in alle gremia waar de partij deelnam aan verkiezingen. Tien kleine negertjes zaten op een hek. De vraag is: hoe stevig is dat hek nog? De partij van Wilders kraakt in haar voegen. Geen democratie, gebrek aan sturing. En dat andere hek? Door het wegvallen van Brinkmans zetel bij de PVV hebben de gedoogpartners geen meerderheid meer in de Tweede Kamer. Er zal nu door het kabinet-Rutte per onderwerp geshopt moeten worden bij de SGP (de premier is al druk aan het lobbyen) en Lijst Brinkman. Oppositieleider PvdA, met nieuwe voorman Diederik Samsom, steekt geen helpende hand meer uit. Twee splinterpartijen die de gedoger moeten gedogen, kan het absurder? Er is maar één serieuze oplossing mogelijk: nieuwe verkiezingen!
UPDATE (21-03, 23:30): Daags na de breuk gingen er de hele middag geruchten dat mogelijk de voltallige Statenfractie van Noord-Holland zich solidair zou verklaren aan fractievoorzitter Hero Brinkman. Na lang beraad liep het anders: de fractieleden Dannij van der Sluijs en Joost van Hooff blijven Wilders trouw, terwijl Cora Bot, Gerton van Unnik en Monica Nunes samen met Brinkman uit de PVV stappen.
UPDATE (23-03, 9:30/10:30): De LPF-praktijken gaan door: Cora Bot heeft zich bedacht en verlaat ‘Lijst Brinkman’ alweer. “Ook uit naam van de ruim 8.400 voorkeurstemmen, mijn zetels is en blijft daarom voor de PVV.” Brinkman moest dit nieuws uit de pers vernemen. Volgens weblog De Digitale Standaard stapt Bot helemaal uit de politiek. Dan vervalt haar zetel aan de PVV. Dit weekend denkt ex-PVV’er Arie-Wim Boer na of (en hoe) hij deze zetel inneemt. Mogelijk straks PVV, Lijst Brinkman én Lijst Boer.
UPDATE (16-07): De PVV-fractie in de Tweede Kamer is na Hero Brinkman inmiddels ook Marcial Hernandez, Wim Kortenoeven en Jhim van Bemmel kwijt. Zij stapten uit onvrede over verkiezingsprogramma en kandidatenlijst per direct uit de partij. Ook Eric Lucassen en Richard de Mos keren niet terug na de verkiezingen. De Mos voerde nog een korte voorkeursactie, maar staakte die vandaag. Hij stopt ook als raadslid in Den Haag.
Tags: coalitie, exit, Geert Wilders, Hero Brinkman, PVV

March 21st, 2012 at 14:30
De PVV is geen politieke Partij en kan dus daar niet mee gelijkgesteld worden. Het is een politieke beweging, een verzameling van mensen die min of meer het gedachtegoed van de grote blonde leider delen, met als bijzonderheid dat de grote blonde leider de verzameling nagenoeg eigenhandig heeft samengesteld. Van democratie hoeft derhalve geen sprake te zijn en de delen die tesamen de verzameling vormden wisten dat van begin af aan. Brinkman heeft geprobeerd de grote blonde leider op een aantal punten op andere gedachten te brengen, maar noch de leider noch de verzameling volgers hadden hier kennelijk behoefte aan. Conclusie voor Brinkman: opstappen. Het siert de man.
Overigens kan men op zijn minst vraagtekentjes zetten bij het democratisch gehalte van de stalinistische kaders van de SP, de drammers van de PvdD, de wereldverbeteraars van GL, de dominees van de SGP en de aanhangers van de gedachte dat de maatschappij maakbaar is, de PvdA.
Dat een aantal politici van de politieke beweging PVV gaande de rit zijn opgestapt heeft volgens mij meer te maken met het gebrek aan ruggegraat van deze lieden en het volledig onderschatten van de werkdruk en verantwoordelijkheden die het politieke spel met zich meebrengt. Onervarenheid zal hier zeker ook een rol hebben gespeeld en de grote blonde leider heeft toch wat steekjes laten vallen gedurende het selectieproces.
De metafoor “en dat andere hek?” ontgaat me. Er is in de kamer maar 1 gedoorgpartner, nl. de politieke beweging PVV. Alleen de handtekening van de PVV staat onder het gedoogakkoord. De situatie is voor Rutte niet wezenlijk veranderd. Ook voor het opstappen van Brinkman, moest er per onderwerp geshopt worden. Op een aantal dossiers kon niet op de steun van de grote blonde leider gerekend worden (o.a. Europa, HRA). Op die dossiers werd steun van anderen ingeroepen en veelal verkregen.
Dat de democratisch verkozen tussenpaus Samsom in de roes van zijn eclatante overwinning dingen roept (ingefluisterd door zijn voorzitter) mag niet verbazen. Het wordt pas echt leuk wanneer Rutte aan de PvdA worstjes voorhoudt die voor hen te lekker zijn om te versmaden. Het zal duidelijk zijn dat wanneer je daarvan wil snoepen (lees: politiek scoren) er ook wisselgeld betaald moet worden. De PvdA is en blijft de onbetwiste meester van de symboolpolitiek.
Nieuwe verkiezingen is het laatste waar Nederland op zit te wachten, nu er zeker op Europees niveau belangrijke knopen moeten worden doorgehakt. Een demissionaire regering die maanden lang geen enkel wezenlijk besluit mag nemen.
Laat rechts nu eerst de stal uitmesten en opruimen en laat het grote linkse potverteren (let wel, andermans pot) daarna dan maar weer een aanvang nemen.
Nieuwe verkiezingen is een oplossing maar zeker niet de gewenste, laat staan de meest serieuze.
March 21st, 2012 at 14:41
@Tom: Dat andere hek is het gedoogkabinet, waarmee Wilders anderhalf jaar geleden trots op het bordes van Huis ten Bosch stond. Die gedoogconstructie is gisteren een wezenlijke schakel kwijtgeraakt, namelijk de broodnodige 76e zetel. Daarmee kan Wilders niet langer de meerderheid leveren die zijn onderhandelingspositie zo sterk maakte. Het shoppen om meerderheden wordt hierdoor extra ingewikkeld en de positie van het kabinet-Rutte instabiel.
UPDATE: Met het opstappen van Hero Brinkman als Kamerlid dreigt de PVV vanavond ook in één klap zes Statenleden in de provincie Noord-Holland kwijt te raken. Het rechtse weblog De Dagelijkse Standaard schrijft:
“Vanavond komt Brinkman in Haarlem bijeen met zijn fractie om te praten over zijn vertrek bij de PVV. Belangrijkste onderwerp van gesprek zal de positie van de Noord-Hollandse fractie zijn ten opzichte van de landelijke partij. Brinkman hoopt dat de gehele fractie zich afscheidt van de PVV. Opvallend genoeg is de kans levensgroot dat dit ook gaat gebeuren: een meerderheid van de fractie steunt Brinkman onvoorwaardelijk, de overgebleven twee Statenleden willen eerst het verhaal van Hero Brinkman aanhoren voordat ze een definitieve beslissing nemen, maar is niet van plan het op een scheuring binnen de fractie te laten aankomen.”
http://www.dagelijksestandaard.nl/2012/03/pvv-nh-solidair-met-brinkman
March 21st, 2012 at 15:00
“Er is maar één serieuze oplossing mogelijk: nieuwe verkiezingen!”
Niet mee eens. Staatsrechtelijk gezien is er helemaal niets veranderd, en bovendien heeft Brinkman aangekondigd het kabinetsbeleid te steunen. Dus het gehuil van de oppositionele wolven in het bos is, hoewel begrijpelijk en logisch, toch vooral voorbarig.
March 21st, 2012 at 23:43
@Hans: Je reactie was blijven steken in het spamfilter. Zoals ik schrijf: Wilders levert als grote gedoger het minderheidskabinet nu niet langer een meerderheid in de Tweede Kamer. Brinkman mag dan in hoofdlijnen steun geven, hij heeft direct verschillende punten genoemd waarbij hij het faliekant oneens is met gedoogpartij PVV. Meerderheden sluiten wordt voor het kabinet nu stukken ingewikkelder.
UPDATE: Na lang beraad is het bij PVV Noord-Holland toch net even anders gelopen. Samen met Brinkman stappen ook de fractieleden Cora Bot, Gerton van Unnik en Monica Nunes uit de PVV. De twee andere PVV-statenleden blijven Wilders trouw: Dannij van der Sluijs en Joost van Hooff.
http://nos.nl/artikel/354178-splitsing-pvvfractie-nholland.html
March 23rd, 2012 at 09:55
De soap is nog niet voorbij: Cora Bot heeft zich bedacht en verlaat de nog naamloze Lijst Brinkman alweer om terug te keren naar PVV Noord-Holland. En terwijl Wilders per sms vernam dat Brinkman hem verlaat, moest Brinkman het nieuws van Bot uit de media vernemen. Inderdaad: LPF-praktijken…
http://nos.nl/artikel/354739-brinkman-verliest-medestander.html
https://vimeo.com/20531645
Edit (10:30): Volgens het rechtse weblog De Digitale Standaard stapt Cora Bot helemaal uit de politiek. Daarmee vervalt haar zetel weer aan de PVV. De zetel zou in dat geval gaan naar Arie-Wim Boer, volgens blogger Rob Goossens “een politieke Einzelgänger die in de raad van Purmerend zit namens zijn eigen partij Leefbaar Purmerend. De komst van Boer is voor de PVV geen reden om de vlag uit te steken. Hij is sociaal niet geheel aangepast en heeft ruzie maken als grootste hobby. Na de Statenverkiezingen van 2 maart vorig jaar viel hij prompt uit tegen lijsttrekker Hero Brinkman toen bleek dat Boer buiten de boot zou vallen.”
April 13th, 2012 at 11:06
Nog even een nabrander: Arie Jan Boer heeft gisteren na lang wikken en wegen bekendgemaakt dat hij inderdaad als zelfstandige fractie zitting neemt in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Op Radio Noord-Holland lichtte hij zijn beslissing toe.
http://www.rtvnh.nl/nieuws/78058/Arie+Wim+Boer+met+eigen+partij+in+Provinciale+Staten
Daar waar de PVV in Noord-Holland dus een zetel verliest, krijgt het er in Den Haag eentje terug. Ex-PVV’er Marjolein van de Waal stapt namelijk uit de politiek en wordt vervangen door PVV-Kamerlid Willie Dille. Curieus: Dille was al eerder raadslid, maar gaf die functie op toen ze in de Tweede Kamer werd gekozen. Nu denkt ze beide functies wel te kunnen combineren.
http://nos.nl/artikel/361885-pvvster-terug-in-haagse-raad.html
April 18th, 2012 at 13:20
Het geruzie binnen de PVV gaat ook elders in het land weer gezellig door. Het Drentse Statenlid Frans van Rhee stapt uit de PVV en gaat verder als eenmansfractie. Hij schaamt zich voor uitspraken en het beleid van de landelijke PVV. “De druppel die de emmer doet overlopen, is de scheldpartij van Geert Wilders op de president van Turkije”, schrijft Van Rhee. Wilders noemde Gül op Twitter onder meer een christen-pester en Koerden-mepper. Van Rhee was pas een maand lid van de Provinciale Staten. Hij volgde een andere PVV’er op die wegens privé-omstandigheden haar functie neerlegde.
http://nos.nl/artikel/363614-drents-statenlid-stapt-uit-pvv.html
Ondertussen is er in de Limburgse PVV-fractie een rel uitgebroken over het bezoek dat koningin Beatrix morgen samen met diezelfde Turkse president Gül aan Limburg brengt. Tot groot ongenoegen van de PVV-fractie zijn de twee gedeputeerden van de PVV, Krebber en Janssen, gewoon aanwezig bij de lunchbijeenkomst. Fractievoorzitter Stassen: “Na alles wat de heer Gül heeft gezegd over de PVV en Wilders, is de aanwezigheid van onze gedeputeerden onbegrijpelijk.”
http://nos.nl/artikel/363433-pvvrel-in-limburg-om-bezoek-gul.html
http://nos.nl/video/363790-staatsbezoek-gul-dreigt-pvv-te-splijten.html
http://www.telegraaf.nl/binnenland/11948464/___Hakken_werkt_tegen_Wilders___.html
April 20th, 2012 at 19:55
En wéér twee PVV’ers minder! Door de val van het Limburgse provinciebestuur lijkt het uitgesloten dat CDA en VVD wederom in zee gaan met de PVV. Daarmee hebben de PVV-gedeputeerden Antoine Janssen en Theo Krebber vandaag hun plekje op het pluche verloren.
http://nos.nl/artikel/364438-coalitie-in-limburg-gevallen.html
April 21st, 2012 at 19:53
[...] Geert Wilders heeft vandaag de stekker uit het kabinet-Rutte getrokken. “Zestien miljoen Nederlanders zijn door hem in de steek gelaten”, oordeelde vice-premier Maxime Verhagen fel. VVD-premier Mark Rutte zei het iets genuanceerder: “De PVV schrok op het laatste moment terug van de consequenties van de afspraak die we anderhalf jaar geleden bij de formatie hebben geformuleerd.” En Wilders zelf? Die ontkent dat hij de prutser is die hij blijkt te zijn. [...]
Edit (22-04): Wilders blijkt intern onder druk gezet door vijf van zijn Kamerleden die dreigden uit de PVV-fractie te stappen. Weer bijna dus vijf afvallige PVV’ers…
http://www.dagelijksestandaard.nl/2012/04/lpf-toestanden-bij-pvv-vijf-pvvers-dreigden-uit-de-fractie-te-stappen
May 8th, 2012 at 13:02
Aflevering 10 van de PVV-soap: De Beëdiging (met video). Gisteren tijdens de Statenvergadering nam Cora Bot afscheid. “Ik ben en blijf een PVV’er”. Ze gaf aan dat ze besloot te stoppen omdat ze de PVV-fractie bij elkaar wilde houden, maar tot haar eigen treurnis moest ze lijdzaam toezien hoe haar opgegeven zetel niet in handen van de PVV kwam. De onderlinge sfeer is nog steeds slecht. Zo feliciteerden de leden van Fractie Brinkman (zoals de nieuwe partij van Hero Brinkman heet) als enigen nieuwkomer Arie-Wim Boer niet met zijn benoeming.
June 2nd, 2012 at 13:12
“Limburgse PVV-leider weg”, meldt de NOS. Laurence Stassen, die ook haar zakken vult in het Europarlement, legt haar fractievoorzitterschap in de Provinciale Staten neer, ‘omdat Europa in crisis is’. Ze volgt Barry Madlener op als Europees fractievoorzitter, omdat Madlener in september terugkeert naar de Tweede Kamer. Haar stap terug in Limburg kan echter ook niet los worden gezien van het feit dat de PVV daar op een zijspoor is beland door Stassens falende leiderschap. Ze blijft trouwens wel gewoon statenlid, dus echt van haar af zijn de Limburgers nog niet.
http://nos.nl/artikel/379431-limburgse-pvvleider-stassen-weg.html
June 8th, 2012 at 12:28
Weer een PVV’er die opstapt: het Utrechtse Statenlid Jos van Hal Scheffer heeft zijn functie neergelegd omdat zijn vrouw maandag is gearresteerd in verband met grootschalige fraude, zo meldt De Telegraaf. Van Hal Scheffer wordt als Statenlid opgevolgd door Wim Ubaghs, aldus de NOS.
UPDATE (04-07): Dramatische ontwikkeling: het lichaam van Van Hal Scheffer is gevonden in de bossen rond Utrecht.
June 25th, 2012 at 14:45
Jos van Hal-Scheffer heeft zich via zijn eigen BV BIOP managementdiensten als interim manager aan vele bedrijven verhuurd. Zo was hij nooit hoofdelijk aansprakelijk als na de vele ‘uurtjes factuurtjes’ de tent ‘zomaar’ op de fles ging. Dit tot spijt van de vele leveranciers en vaste medewerkers die wel een toekomstvisie voor hun bedrijf hadden.
June 26th, 2012 at 14:31
BREKEND: de Noord-Hollandse ‘Lijst Brinkman’ breekt met Hero Brinkman, meldt Het Parool. Vanochtend hebben de Statenleden Gerton van Unnik en Monica Nunes van de Onafhankelijke Burger Partij (OBP, zoals Brinkman landelijk inmiddels niet meer heet) hun politieke voorman per sms laten weten niet langer met hem te willen samenwerken in de fractie. ‘I’m afraid we have to let you go,’ aldus het tekstbericht. Journalist Rob Goossens constateert het pijnlijke resultaat van een half jaar ruziemaken in Noord-Holland: “Amper zeven maanden na de verkiezingen zijn de zes zetels van de PVV verdeeld over vier fracties.”
http://tinyurl.com/Brinkman-FAIL
UPDATE (27-06): Gerton van Unnik (ex-PVV, ex-OBP) stapt op. Hij is boos op de VVD die hem verwijt nooit naar vergaderingen te komen. Dus komt hij nooit meer. Daarmee vervalt zijn zetel weer aan de PVV. Kunt u het nog volgen?
July 3rd, 2012 at 12:14
En daar gaan we weer: vandaag stappen de Kamerleden Marcial Hernandez en Wim Kortenoeven uit de PVV. Ze verstoren daarmee het PR-feestje van Geert Wilders, die vanmorgen zijn verkiezingsprogramma presenteerde. Ze geven momenteel zelf een persconferentie in Nieuwspoort.
Hernandez: “Henk en Ingrid? Geert Wilders weet niet eens wie dat zijn. Geert leeft in een totaal isolement. (…) Als Kamerleden zijn wij stemvee. ‘Politbureau’ PVV controleert op Noord-Koreaanse wijze persverzoeken van fractieleden. (…) Het verkiezingsprogramma mochten alle PVV-Kamerleden een half uurtje inkijken. De weinigen die kritische kanttekeningen plaatsten, werden afgewimpeld.”
Kortenoeven, huilend: “Het was te gênant voor woorden. (…) Ik moest niet zo moeilijk doen, want de helft van het verkiezingsprogramma is toch onuitvoerbaar. (…) Wilders wil de verdediging van Nederland aan de VS overlaten, en daar niet door Nederland aan laten betalen.”
Meer bij RTL Nieuws en NOS.
July 6th, 2012 at 23:19
Oei, ik hoop dat ik het aantal vertrekkende PVV’ers zaterdag nog kan bijbenen! Dan presenteert Geert Wilders namelijk zijn kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. Vrijdag lekte al uit dat Eric Lucassen (de brievenbuspisser), Richard de Mos (tevens PVV-raadslid in Den Haag) en Jhim van Bemmel niet terugkeren op de lijst. Van Bemmel heeft zich uit onvrede over dit gebrek aan waardering prompt afgesplitst van de PVV.
De Mos (36) kreeg te horen dat Wilders wil vernieuwen en verjongen. Hij spreekt van een ‘gigantische mokerslag’ en beraadt zich nog op zijn positie in de Haagse gemeenteraad. Van Wilders mag hij daar aanblijven.
Het vertrek van Eric Lucassen was te verwachten. Toen hij twee jaar geleden in opspraak kwam hield Wilders hem in de fractie omdat hij zich anders dreigde af te splitsen van de partij. Nu kan Wilders eindelijk op een chique manier van Lucassen af. Die toont zich op Twitter uitermate diplomatiek.
http://www.volkskrant.nl/vk/nl/2686/Binnenland/article/detail/3282936/2012/07/06/Weer-turbulentie-binnen-PVV.dhtml
UPDATE (07-07): Het valt mee met de grote schoonmaak. Dit is de PVV-lijst:
http://www.nrc.nl/nieuws/2012/07/07/dit-is-de-volledige-kandidatenlijst-van-de-pvv/
July 16th, 2012 at 10:25
“Mossiaanse vrienden en fans, bedankt!” Op de tonen van ‘Eye Of The Tiger’ (Survivor) meldt Richard de Mos vandaag op zijn actiewebsite ‘Houd De Mos In De Kamer’ dat hij de PVV verlaat. Dat Geert Wilders hem zelfs niet wil opnemen als lijstduwer, noemt De Mos een persoonlijke motie van wantrouwen. Daarom stapt hij ook per direct op als raadslid in de gemeente Den Haag. De Mos (overigens een man met een goed gevoel voor humor) schrijft:
“De actie Houd De Mos in de Kamer heeft in 4 dagen tijd geleid tot bijna 32000 bezoekers op deze site en meer dan 5.000 mails aan Geert! Helaas heeft de actie niet het gewenste resultaat, plaats 50 op de kandidatenlijst, opgeleverd. De PVV houdt vast aan haar motie van wantrouwen jegens mij en aan haar weigering om mij lijstduwer te maken. Verder actie voeren is derhalve zinloos. Geert kan vanaf nu rustig slapen, mijn actie is ten einde. De doorlinkbutton naar zijn mailaccount heb ik zojuist verwijderd. Daar ik niet kan werken bij deze ontstane vertrouwensbreuk, trek ik mijn slotconclusie en zal ik mijn Haagse Raadszetel teruggeven aan de partij en de partij verlaten. Met pijn in het hart; want niets was zo mooi dan de Nederlandse en Haagse belangen te mogen behartigen. Ik wil iedereen die mij gesteund heeft duizendmaal danken. Wellicht tot ziens!”
July 16th, 2012 at 11:52
Op zijn Rotterdams gezegd: “Niet getreurd, opgepleurd.”
Het is alleen jammer dat onder het electoraat onvrede heerst (of dat nou terecht is of niet) en dat die onvrede niet weggenomen kan worden. Ligt dat aan de ontzuiling?
Ik weet het antwoord niet hoor. Maar ik denk wel dat de vraag hoe de onvrede (of zou ik misschien moeten zeggen de angst?) weggenomen kan worden.
July 18th, 2012 at 16:54
Goede vraag, Paula! De politiek moet inderdaad beter inspelen op die onvrede. Nu stemt een deel van de kiezers hoe dan ook uit protest op de PVV, ongeacht het verkiezingsprogramma of alle interne relletjes. Al vermoed ik wel dat al deze LPF-praktijken ook een deel van de PVV-achterban wegjagen.
UPDATE: Nu eens positief nieuws over de PVV-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland (ik ben de beroerdste niet): door het opstappen van het afvallige Statenlid Gerton van Unnik (inmiddels OBP) mag de PVV een nieuw lid laten inaugureren. Dat wordt Rana Saleem uit Heerhugowaard. Fractievoorzitter Dannij van der Sluijs zegt vandaag: “Rana is een leuke, intelligente meid. Zij is van Iraakse afkomst en volledig geïntegreerd in Nederland. Ze is christen en weet wat de islam kan aanrichten, dat heeft ze in Irak gezien. Ze heeft geen bestuurlijke ervaring, maar we zullen haar goed begeleiden.”
January 23rd, 2013 at 14:14
Het was even stil in deze langlopende PVV-soap, maar er is weer een nieuwe rel: het Haagse ex-PVV-raadslid Arnoud van Doorn, al meermalen in opspraak, heeft tegenover de politie bekend geheime stukken over de verkoop van het World Forum te hebben gelekt naar het AD. De politicus kan hiervoor juridisch vervolgd worden.
Politie-agenten kwamen bij hem uit toen ze bezig waren met een ander onderzoek naar het raadslid dat al liep, zo meldt de NOS. Van Doorn werd eind vorig jaar verdacht van het verkopen van softdrugs aan jongeren van 14 en 15. Bij het onderzoek werd zijn telefoon afgetapt. In de opgenomen gesprekken vertelde Van Doorn aan een AD-journalist waar hij in zijn fractiekamer de geheime informatie kon vinden.
In 2011 werd Van Doorn uit de PVV-fractie gezet omdat hij fouten zou hebben gemaakt bij het beheer van het fractiebudget. Hij hield zijn zetel en ging verder met een eigen partij, Onafhankelijk Den Haag.